Long term expertise in wireless communication technologies

Since 1985 we continue to provide solutions for more than 5000 customers with our own products designed and produced by us.

Audio Guide Systems

Tour Guide Systems that can be used in many different areas such as touristic events, simultane translation, factory tours, seminars and trainings would be the most important help for you to have strong communication with your guests. Look closer to our own production tour guide systems.

More

Emergency Warning Systems

Early warning solutions help you for early action to overcome possible risks that may occur in shipyards, ports, tunnels, mines and everywhere that people exist.

More

About Us

1985 yılında kablosuz iletişim sistemleri üzerine tasarım ve üretime başlayan Oriental Elektronik, okullar, camiler, belediyeler, endüstriyel tesisler ve askeri alanlar başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm lokal alanlarda kablosuz seslendirme ihtiyaçlarına cevap veren, yüksek kalite çözümler sunan yenilikçi bir firmadır. Firmamız, özellikle kablosuz seslendirme sistemleri ve çeşitli kablosuz veri aktarımı ürünleri ile çeşitli sektörlere çözümler sunmaya devam etmektedir.

ISO 9000 kalite yönetim sistem standartlarına uygun şekilde faaliyetlerini sürdüren şirketimiz, kalifiye ve deneyimli teknisyen ve mühendisleriyle teknolojiyi yakından takip ederek sürekli yeni ürünler geliştirmekte, daha çeşitli ürünler için “Araştırma ve Geliştirme” çalışmalarıyla sektörün ufuklarına yeni boyutlar kazandırmaktadır.


More
About Us